Vali Dr. Osman Varol Amasya Şeker Fabrikasının 65. Pancar Alım Dönemi açılış programına katıldı. Şeker Fabrikası bahçesinde gerçekleşen programa Amasya Milletvekilleri Levent Karahocagil, Mustafa Tuncer ve Hasan Çilez, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Suluova Kaymakam Vekili Gürkan Demirkale, Gümüşhacıköy Kaymakam Vekili Ali Osman Bulat, İl Emniyet müdürü Fahri Bulut, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ali Yıldız, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Faruk Aykutlu, protokol üyeleri, Şeker Fabrikası ve Pancar Kooperatifi yetkilileri, fabrika çalışanları ve çiftçiler katıldı.
Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan programda konuşan Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatci fabrikanın çalışmaları ve yeni döneme ilişkin bilgiler aktarırken,  Amasya Milletvekilleri Mustafa Tuncer, Levent Karahocagil, Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ve Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok ise fabrikanın ilçeye sağladığı katkıdan bahsederek, yeni pancar alım döneminin hayırlı olmasını dilediler.
Son olarak konuşan Vali Dr. Osman Varol ise şunları kaydetti: “Bugün burada 65. Pancar Alım Kampanyamızı gerçekleştirmek üzere bir arada bulunuyoruz. Cumhuriyetimizin genç dönemlerinde kalkışılan bir sanayi hamlesi kapsamında, Türkiye’de çok farklı yörelerde örnekleri bulunan, insanlarımızın çok zor şartlar altında yarattıkları artı değerlerle ortaya konulmuş eserlerdir bunlar. Bu tip sanayi kuruluşlarımız kuruldukları yörelere çok farklı boyutlarıyla katkıda bulunmuşlardır. Amasya Şeker Fabrikamız, Suluova ilçemize ticaret ve sanayi haraketliliğinin yanı sıra, zaman içerisinde etrafındaki yan sektörlerine endüstri oluşturarak yörenin gelişmesine ciddi katkı sağlamıştır.
Sanayi üretimi farklı bir kültürdür. O kültürü burada çalışan insanlara aşılayarak zaman yönetimini ve verimliliği, ayrıca yine kendisinden farklı sektörlerin zaman içerisinde gelişmesine vesile olmuştur. Burada çalışan işçilerimizin elde ettikleri gelirin refahıyla çocuklarına çok daha rahat eğitim ve iş imkânları sağlayarak dolaylı bir etki de yaratmıştır. Yöremizin belirli noktalara gelmiş insanı, burada bir şekilde pancar ile ilgili girişim içerisinden geçmiştir veya ailelerinin bundan bir geliri olmuştur. Piyasaya böyle bir sıcak para girişinin olması ülkemizin ve bölgemizin ekonomik koşulları için çok büyük değerdir. Bu ve bugünden sonrasına bakarak fabrikamızı etkin ve verimli çalıştırmanın gayreti içerisinde olacağız. Fabrikamız çok önemli bir miras olduğu kadar, bizden sonrakilere iletmemiz için bir emanettir. Pancar alım kampanyasının tüm çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyor, hepinize sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”
Konuşmaların ardından Valimiz ve diğer protokol üyeleri çiftçilerimize hediye takdim etti. Ardından kurban kesilerek dualar okundu. Daha sonra fabrikanın çalışmalarını başlatan Vali Dr. Osman Varol,  fabrikanın faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Comments

comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here